Babeszjoza u pieska – kiedy ją leczyć, jak łagodzić

Babeszjoza u psiaka – przejawy i także przyczyny niedyspozycji, jak działać?

Babeszjoza stanowi zwłaszcza występującą u psów chorobą odkleszczową. Jeśli zatem zdarza nam się prowadzić swego pupila na spacer do parku lub lasu, powinniśmy znać kiedy poznać jej symptomy. Prędko stwierdzona babeszjoza staje się możliwa do gruntownego uzdrowienia. Niestety nie leczona potrafi doprowadzić jednak do śmierci psa.

Przyczyny i także wskaźniki choroby

Babeszjoza szkodzi pieskom w jakimkolwiek wieku, chociaż mocno wrażliwe są czworonogi młode, które mają poniżej 8-go miesiąca życia. Podniesione zagrożenie zainfekowania się dotyczy zarówno psiaków odmian: greyhound i pitbull. Choroba owa nazywana jest również piroplazmozą oraz szkodzi własnym czworonożnym towarzyszom niestety nie tylko podczas lata. Gdy temperatura na dworze przewyższa 5 stopni Celsjusza, pies może prawdopodobnie zarazić się babeszjozą. Wielokrotnie jednak do zarażeń dochodzi wiosną oraz wczesną jesienią. Jeżeli kleszcz będący nosicielem infekcji ukąsi pieska i dodatkowo przeżyje w nim dłużej niżeli dzień, infekcja zostaje dostarczona do psiego krwioobiegu, gdzie rozpoczyna się rozprzestrzeniać. W trakcie przebiegania tegoż procesu niejednokrotnie dochodzi do mocnych stanów zapalnych ważnych organów. Wypływa to wówczas z walki układu odpornościowego z pierwotniakiem powodującym babeszjozę, oraz z utraty czerwonych krwinek. Pierwszorzędne przejawy infekcji pojawić się mogą dopiero po blisko 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, pozbawienie apetytu, zmiana zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Następnymi symptomami nie leczonej dolegliwości potrafią stanowić takie kłopoty jak: zwiększenie śledziony, temperatura, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeżeli jeszcze dotrze do utrudnień, możemy mieć do czynienia z: schorzeniami oddychania, schorzeniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, nieskutecznością nerek, obrzękiem kończyn, tudzież bezdyskusyjnie, niestety ze śmiercią zwierzęcia.
legowiska dla psów najlepsza oferta na https://www.krakvet.pl/wygodne-legowiska-dla-psa-c-134.html

Diagnoza

Najlepiej wykryć babeszjozę przez zastosowanie badania krwi. Gdy w rozmazie krwii znajdują się pasożyty odpowiadające za dysfunkcję, możemy posiadać gwarancję co do rozpoznania. W poszczególnych przypadkach szkodniki umieją nie być od razu wyraźne oraz potrzebne jest pobranie większej ilości próbek krwi oraz wykonanie specjalnych badań.

Babeszjoza u pieska: jak łagodzić?

Niestety leczenie babeszjozy nie staje się takie banalne. Niestety nie występuje bowiem jeden specyfik, jaki z prostotą pokonałby tę dolegliwość. Uleczanie babeszjozy składa się z dostarczania antybiotyków, specyfików przeciwko pierwotniakom, i sterydów. Nadarza się też, że w wyniku zguby czerwonych krwinek niezbędna jest transfuzja krwi. Kurowanie trwa od kilku dni do chociażby paru tygodni. Najciekawsze rokowania są wtedy, gdy przypadłość zostanie rozpoznana jeszcze póki zajdzie do istotnego deficytu czerwonych krwinek.