Gotowe karmy dla kotów wady i zalety

Gotowe karmy dla kotów są to produkty na które możemy natrafić niemal na każdym kroku. W każdym sklepie zoologicznym, w większości większych sklepów samoobsługowych oraz w niektórych mniejszych sklepach możemy znaleźć jeśli nie osobny dział to przynajmniej półkę w której znajdują się tylko i wyłącznie karmy dla kotów. Znalezienie i zakup pokarmów dla kotów jest zatem zadaniem bardzo prostym. Ale czy gotowe produkty są rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem? Jakie mają wady a jakie zalety? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Podstawową zaletą gotowych pokarmów dla kotów ,o której wspominaliśmy już wcześniej, jest ich duża dostępność. Jeśli specjalnie nie zależy nam na ich jakości możemy bez problemu kupić je w praktycznie każdym sklepie. Jeśli zaś szukamy lepszych jakościowo pokarmów dla naszych podopiecznych możemy od razu udać się do sklepu zoologicznego. Kolejną zaletą gotowych karm dla kotów jest ich duża różnorodność. Dzięki temu, że można większość tych produktów zakupić w niewielkich opakowaniach możemy bez końca(i za nie dużą cenę) sprawdzać, która z nich będzie najlepiej smakować naszemu podopiecznemu. Jednocześnie wiele karm dostosowana jest do konkretnych kocich potrzeb dzięki czemu możemy np. podać naszemu kotu borykającemu się z nadwagą karmę, która ułatwi mu walkę z chorobą. Dodatkowym atutem karm gotowych (zwłaszcza tych z „wyższej półki”) jest to, że ich skład został opracowany przez doświadczonych specjalistów, czego nie możemy powiedzieć o żadnej samodzielnie przygotowywanej karmie. Dzięki temu możemy być pewni, że dostarczamy naszemu podopiecznemu odpowiednią ilość składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Ostatnią zaletą jest to, że gotowe karmy dla kotów praktycznie nie wymagają od nas żadnego wkładu w ich przygotowanie. Wystarczy otworzyć opakowanie i nasypać produkt do miski. Jest to duża oszczędność czasu dla ludzi, którzy mają go niewiele.

suplementy diety dla kotów

Główną wadą podawania naszym podopiecznym gotowych pokarmów dla kotów jest fakt, że nie mamy 100% pewności co do tego jakich produktów użyto do produkcji danej karmy. Nawet w przypadku karm z najwyższej półki nie mamy gwarancji, że to co jest napisane na opakowaniu jest zgodne z prawdą. W przypadku karm dla kotów gotowych konieczne jest również, aby co jakiś czas zmieniać karmę. Jeśli się tego nie zrobi można doprowadzić do niedoborów niektórych składników odżywczych. Jest to dość trudne zwłaszcza w przypadku wybrednych kotów dla których ciężko było znaleźć smak, który by im odpowiadał. Również przyswajalność witamin zawartych w gotowych karmach pozostawia wiele do życzenia. Podobnie jak ludzie, koty również lepiej przyswajają składniki odżywcze pochodzące z naturalnych źródeł. Gotowe karmy dla kotów często są „wzbogacone” o tanie wypełniacze (czyli np. zboża), które koty, jako stuprocentowi mięsożercy, nie zawsze tolerują.

Podsumowując gotowe karmy dla kotów mają wiele zalet, ale również i wiele wad. Są łatwo dostępne, proste w podawaniu oraz różnorodne, ale nie zawsze dostarczają twojemu kotu wszystkich składników, które byłyby mu potrzebne. Dlatego przed zakupem gotowych karm dla kotów warto przeanalizować wszystkie za i przeciw i dokonać wyboru zgodnego z naszymi oczekiwaniami. Jeśli nie dostarczymy pupilowi wszystkich najważniejszych składników odżywczych z pożywienia, powinniśmy je suplementować – warte uwagi są na przykład suplementy diety dla kotów.